HLAVNÍ STRANA
Akcie.net - akcie na internetu
INFORMACE
ČLÁNKY
DISKUSE
ODKAZY
rodič.eu


Výchova dětí po rozchodu rodičů

RNDr. Pavel Rusý


Na podzim minulého roku provedla společnost GfK Czech výzkum názorů české populace na problematiku porozvodové péče o děti.

Studie konstatovala, že od roku 2008 do roku 2011 se nijak neproměnil způsob rozhodování soudů ohledně prvního rozhodnutí o výchově. Optimisté si z oficiálních dat mohou odnést pozitivní dojem, protože podíl nařízené střídavé péče vzrostl za 3 roky o 50 % - z 3 % všech prvních rozhodnutí o výchově na 4,9 %. Pesimisté ovšem z dat zjistí, že proti tomu poklesl podíl svěření dítěte do péče otce - z 6,5 % na 5,7 %. Takže nárůst střídavé péče nejde na úkor nařízení péče matek, ale v procentním vyjádření naprosto stejně na úkor otců i matek.

Z toho realisté vyčtou, že se celkový podíl nařízené péče matek a otců prakticky nezměnil. Rozdělíme-li totiž střídavou péči napůl mezi péči matek i otců a odhlédneme-li od svěření dítěte do péče jiné osoby, pak podíl péče matek (včetně střídavé) poklesl z 91,9 % v roce 2008 na 91,6 % v roce 2011. Tímto tempem bychom se za sto let mohli dopracovat k 84 % podílu péče matek a 16 % podílu péče otců po prvním rozhodnutí soudu.

Jak vidí rozdělení péče populace? Zjišťovaly se jak názory mužů, tak žen, na úpravu péče pro různě staré děti. Z výsledků vyplynulo šokující zjištění:

České soudy rozhodují o svěření do péče celkově téměř přesně tak, jak si ženy představují rozdělení péče v případě miminek a batolat do dvou let!

U dětí předškolního věku (od dvou do šesti let) už i ženy doporučují vyšší podíl péče otců i střídavé péče, než jaká je skutečnost. Každé sedmé by mělo být podle názorů žen svěřeno do péče otce, další každé sedmé do střídavé péče a 5 ze zbývajících sedmi do péče matky. U školních dětí jsou názory žen ještě vstřícnější k péči mužů a střídavé péči: Pouze polovina žen považuje za vhodnější svěření školního dítěte do péče matky, druhá polovina žen se přiklání buď ke střídavé péči, nebo k péči otce.

U mužů jsou názory na podíl péče ještě otevřenější péči otců a střídavé péči. Zatímco u miminek a batolat doporučují muži v 80 % svěření do péče matky, u školních dětí už doporučují v 50 % střídavou péči, v 15 % péči otců a v 35 % péči matek.

Velmi zajímavé je, že z hlediska podílu péče otců a matek - po rozpočtení střídavé péče napůl mezi matky i otce - a po zobecnění na průměrný věk jsou názory mužů a žen velmi blízké. Muži považují za optimální 34 % péče otců a 66 % péče matek, ženy považují za optimální 29 % péče otců a 71 % péče matek.


25.06.2013
SDÍLET

Diskuse k článku (max. 650 znaků):


Navštivte také naši hlavní DISKUSI.


soudci.info - info o opatrovnickém soudnictví


PŘIDAT DO OBLÍBENÝCH
INFO@STRIDAVKA.CZ