HLAVNÍ STRANA
Hodina změny - diskuse o potřebných změnách
INFORMACE
ČLÁNKY
DISKUSE
ODKAZY
rodič.eu


Vánoční zamyšlení

Stridavka.cz


Letos nadělil Ústavní soud rodičům a dětem k Vánocům drobný dárek: V nálezu IV. ÚS 1921/17 se zastal rodičů - stykačů alespoň v tom, aby mohli být se svými dětmi jednou za dva roky o Štědrém dnu. (Stykačem máme na mysli rodiče, který byl zbaven svých rodičovských práv na péči o dítě, když tato byla svěřena pouze druhému rodiči a jemu byl určen jen tzv. styk s dítětem.)

Zásadně zrovnoprávnit oba rodiče ovšem ani letos Ústavní soud nedokázal. Dokumentuje to i citovaný nález - ústavní soudci se v něm snaží obejít ústavní právo rodiče na péči tím, že tzv. „široký styk“ je v zásadě totéž. Což opravdu není, neboť práva a povinnosti rodiče při styku a při péči jsou ze zákona rozdílné. Proč tedy Ústavní soud zatvrzele prosazuje široký kontakt s dítětem formou styku a ne formou péče?

Prozatím tedy musíme vzít zavděk tím, že ÚSTAVNÍ SOUD prosazuje alespoň ten „široký styk“. Pokud si tedy pod pojmem „široký“ nebude nakonec představovat třeba jen pouhou třetinu času ve srovnání s tím, který dítě tráví s druhým rodičem (tedy 25 % celkového času s jedním a 75 % s druhým rodičem).

Co se týče samotných Vánoc, v některých případech se princip jejich dělby stanovený Ústavním soudem podařilo prosadit do soudních rozhodnutí. V mnoha jiných zatím bohužel ne. Uvidíme, jak se Rychetský a spol. vypořádají s ústavními stížnostmi na tento postup. Zda opět nevydají jeden jediný nález a stovky dalších stížnosti na obdobný postup nezametou pod koberec. Proč by potom měly obecné soudy respektovat nějaké závazné nálezy Ústavního soudu, když ten je ve svém dalším rozhodování nijak nevymáhá a tím jejich závaznost ani sám nerespektuje?

Pokud tedy máte možnost trávit se svými dětmi alespoň část vánočních svátků, užívejte si tuto zdánlivou samozřejmost, jak nejlépe dokážete. Všichni bohužel takové štěstí nemají. Pokud patříte mezi ty méně šťastné, přejeme vám upřímně, aby se situace do budoucna změnila. A slibujeme, že se - spolu s vámi - budeme snažit, aby se poměry v této oblasti u nás konečně výrazně zlepšily.

Jednou z takových aktivit je i VÁNOČNÍ SETKÁNÍ A VZPOMÍNKA NA DĚTI na Štědrý den odpoledne. Zde chceme veřejně připomenout právě to, že ne všichni rodiče mohou slavit tyto největší svátky se svými dětmi. Přijďte, pokud se vás to týká. Přijďte, pokud se to týká někoho ve vašem okolí. Přijďte, i když se to netýká (zatím) vás ani vašich blízkých, ale „jen“ mnoha dalších lidí. Děkujeme.


Událost na Facebooku:


22.12.2017

Diskuse k článku (max. 650 znaků):


Navštivte také naši hlavní DISKUSI.


Dětská revoluce: CHYBÍ MI TÁTA!


PŘIDAT DO OBLÍBENÝCH
INFO@STRIDAVKA.CZ