HLAVNÍ STRANA
Akcie.net - akcie na internetu
INFORMACE
ČLÁNKY
DISKUSE
ODKAZY
rodič.eu

Únos dítěte na Slovensko

Otakar Zatřepálek


Mám syna se slovenskou partnerkou, narozeného v roce 2007. Bydlel se mnou a partnerkou v bytě v Pečkách. Na začátku roku 2010 mi partnerka sdělila, že se se mnou rozchází a že již se mnou nemůže dál žít (bylo to na spadnutí již dlouho). Odůvodnila to tím, že mám milenku atd., partnerku jsem si ale našel až po našem rozchodu. Jinak jsem žil a žiju jenom pro syna.

Po roce hádek a stresu se odhodlala ke kroku, kdy mi 15. 12. 2010 unesla Otíka na Slovensko proti mé vůli. Bylo mi vyhrožováno a dokonce první sms byla, že dokud nevrátím peníze (cca 50 tis. na vybavení nového bytu), syna neuvidím. Vzhledem k tomu, že Jana neměla na Slovensku telefon, tak jsem komunikoval pouze přes její matku a jejího otčíma. Má bývalá partnerka vše plánovala, ihned po odjezdu, kdy odhlásila Otíka z trvalého pobytu v Čechách, se přihlásila k pobytu na Slovensku. A chtěla to uhrát na to, že obvyklý pobyt je na Slovensku.

V prosinci 2010 bylo vydáno předběžné opatření, které nařizovalo odevzdání Otíka do mé zatímní péče. To nikdo nerespektoval. Bylo pak zrušeno za 2 měsíce, z toho důvodu, že je Otík ještě na Slovensku a že se nejprve musí vrátit do ČR.

Celou dobu komunikuji s UMPOD v Brně, který již posílal spoustu stížností na slovenské soudy s tím, že to protahují apod. Dva slovenské soudy – okresní a krajský, vyhlásily, že obvyklý pobyt Otíka je v ČR, dvakrát uznaly, že nemohou rozhodovat. 24.2.2011 jsem podal prostřednictvím slovenského právníka návrh na nařízení návratu Otíka zpět do ČR. I když se má v zájmu dítěte rozhodnout do 6 týdnů od podání, tak slovenské soudy reagují velmi pomalu.

V březnu jsem chtěl na týden jet s Otíkem na dovolenou, nebylo mi to umožněno. Až na nátlak UMPOD v Brně se uskutečnila alespoň schůzka na půdě zvolenské sociálky. Vzhledem k tomu, že rodina mé bývalé partnerky v tomto případě vystupuje jako agresor (mám na videu natočené, jak mi maminka bývalé sprostě nadává, jak před mým synem používá slova jako kurva a štětka - o mé nové partnerce - a sms od jejího otčíma, kde mne vyzývá po příjezdu na Slovensko na osobní souboj), jsem požádal o zajištění místa, kde nebude rušit její rodina. Nechtěl jsem, aby Otík viděl a zažil nějaké trauma. Zvolenská sociálka měla zajistit takové místo, ovšem vyložila si to po svém.

Její rodiče byli hned za skleněnou zdí na chodbě vedle místnosti setkání. Na konci našeho setkání (viděl jsem Otíka poprvé od prosince a to na 1,5 hodiny!), když jsem vycházel z místnosti, tak mne otčím mé bývalé partnerky zatlačil dovnitř a před zraky psycholožky a ředitele sociálky (byli přítomni našeho setkání) vyžadoval, abychom si to vyříkali jako chlapi. Pán ze sociálky ho zdržel a já narychlo opustil budovu. Otčím Peter mne začal pak honit po zvolenském náměstí, když mne dohnal v parku u nádraží, tak se domáhal osobního souboje (svědkem byla má nynější partnerka, která šla pro jistotu asi 30 metrů za mnou). Když jsem mu oznámil, že volám policii, tak utekl.

13.5.2011 konečně soud, po tom, co bylo jedno zasedání dvakrát odročeno, a po tom, co jsem musel dokazovat spoustu věcí (tady taky pochybení soudu) - já neměl dokazovat nic a bylo to postaveno úplně obráceně – dokazovat měla správně má bývalá partnerka. Ta si však dokonce vystačila s tím, že jen vyprávěla, že žila na Slovensku a do Čech jezdila s Otíkem jen na dovolenou, i když byly jasné důkazy o tom, že je tady v ČR Otík doma (školka, doktoři….). Soud rozhodl a nařídil návrat Otíka do Čech!

Musel jsem zajistit byt pro bývalou partnerku Janu a Otíka na půl roku dopředu (zaplatit nájem), nájem již běží od 1.5.2011, platím tedy zbytečně 85metrový byt! Který měl být použit k tomu, aby si partnerka našla práci a měla lehčí start. Od 30.6.2011 je pravomocné rozhodnutí o návratu do ČR, které ale nikdo nerespektuje. Partnerka se nehodlá i přesto vrátit a nerespektuje žádné rozhodnutí.

Podal jsem návrh na výkon rozhodnutí a bylo mi sděleno, že možná budu první případ na Slovensku, kterému by se toto mohlo podařit! Je tedy podána exekuce, bohužel jsem tomu chtěl předejít, ale nemám jinou možnost, jak získat jinak svá práva na Otíka. Nestačil jsem se divit, prý partnerce stačí vyhýbat se plnění rozsudku a na Slovensku jí to prý projde. Tyto informace jsem dostal od pracovnic UMPOD Brno.

Po celou dobu je mi umožněn jen telefonní kontakt prostřednictvím telefonů na matku a otčíma mé bývalé partnerky. Po několika výhrůžkách mám strach přicestovat osobně na Slovensko. Není mi umožněn kontakt přes Skype apod. Dokonce v jedné sms od otčíma je, že sledoval v ČR mou nynější partnerku a psal v ní, že ona je mladá, on sice stařec, ale pokud mu zaplatí, nebude ji ani na noc chtít. Nevím, jak jinak to chápat, než jako vyhrůžku znásilněním…

Podle tvrzení bývalé: Jsem prý násilník, který fyzicky a psychicky týral bývalou i svého syna, nic z toho neprokázala a nic z toho není pravda. Jsem milující otec, který svého syna miluje tak, že si snad nikdo nedokáže představit, nyní asi ještě o něco víc než dřív. ZDE je pár fotek, kde mám Otíka, mám jich něco přes 5 tisíc, fotil jsem ho skoro pořád. Mám svého syna velmi rád a nedokážu si představit život bez něho.

Soudní jednání v ČR mělo být 16.8.2011, ale partnerka se omluvila pro nemoc, den před tím jsem s nimi mluvil a byli přitom na výletě u staré mamy. Navíc jsem 16.8.2011 na narozeniny syna volal a mluvil s Otíkem i bývalou, která rozhodně nebyla nemocná. Když jsem se optal, jak rozhodnutí soudu, tak okamžitě zavěsila. Nyní je nový termín soudu, a to 17.10.2011.

Když jsem chtěl Otíka na prázdniny, tak jsem prostřednictvím zvolenské sociálky žádal o pomoc a ti zajistili, abych byl týden s celou jejich rodinou u nich na prázdninách. Když jsem jim psal, zda si dělají srandu, tak mi ani nedokázali sdělit, jak to mysleli. Navíc jejich šetření je vždy takové, že sice bývalá nerespektuje zákon a oni jí sdělili důsledky, ale tím oni končí, prý jinak je rodina OK. Vzhledem k tomu že bývalá nepracovala před únosem v ČR půl roku, kdy byla na podpoře, a na Slovensku od únosu 15.12.2010 také ještě nemá práci, nechápu, jak může něco takového sociálka trpět.


Svůj příběh nám můžete poslat i vy na adresu INFO@STRIDAVKA.CZ


22.08.2011
Sdílet

Diskuse (max. 650 znaků):
Právní poradna Střídavky


PŘIDAT DO OBLÍBENÝCH
INFO@STRIDAVKA.CZ