HLAVNÍ STRANA
Akcie.net - akcie na internetu
INFORMACE
ČLÁNKY
DISKUSE
ODKAZY
rodič.eu

Střídavka jen se souhlasem matky?

Stridavka.cz


Přinášíme vám další rozsudek, kterým byla stanovena střídavá výchova dětí - 10leté holčičky a 4letého chlapečka. K jejímu schválení však došlo až tehdy, když matka vlivem svých pracovních povinností (ale i nezdolné aktivity otce) se střídavou péčí souhlasila. Její pracovní době se přizpůsobily i intervaly střídání.

Okresní soud v Benešově předtím svěřil děti do výlučné výchovy matky. Takový postup soudu bohužel jen nahrává matkám, které svým nesouhlasem blokují dětem zachování péče obou rodičů. Je i v rozporu se ZÁVAZNÝM PRÁVNÍM NÁZOREM názorem Ústavního soudu, podle něhož "nesouhlas matky se střídavou péčí může být relevantní pouze tehdy, je-li vybudován na důvodech, jež jsou způsobilé intenzivním způsobem negativně zasahovat do zájmu dítěte".

Setkáváme se často i s tím, že proti střídavé výchově je u předškolních dětí argumentováno "nízkým věkem dítěte" (přestože ve skutečnosti se v nízkém věku děti na střídavou výchovu naopak nejlépe adaptují). Zde "nízký věk" 4letého chlapečka nevadil - ovšem až poté, co matka se střídavou péčí souhlasila.

Dětem samozřejmě blahopřejeme k zachování péče obou rodičů. Byli bychom však rádi, aby další rozsudky českých soudů nebyly závislé na libovůli matky a zachovaly dětem péči obou rodičů i v případě jejího nesouhlasu. Eventuelně - v případě silně obstrukčního chování matky - aby děti byly svěřené do výchovy otce. Do doby, než se taková matka zklidní a bude možné péči rozdělit mezi oba rodiče.


OTEVŘÍT TEXT ROZSUDKU (340 kB)


23.01.2012
Sdílet

Diskuse (max. 650 znaků):
Právní poradna Střídavky


PŘIDAT DO OBLÍBENÝCH
INFO@STRIDAVKA.CZ