HLAVNÍ STRANA
Akcie.net - akcie na internetu
INFORMACE
ČLÁNKY
DISKUSE
ODKAZY
rodič.eu

Střídavka funguje

Olga Gusmanová


Jsem matka 8letého syna ve střídavé péči. Můj příběh je o tom, kdy jsme se rozešli my, dva dospělí lidé, kteří spolu nebyli šťastní. A protože oba milujeme našeho syna samozřejmě stejně, věděla jsem, že on nás potřebuje také stejně, oba dva. Možná i proto, že jsem začala pracovat, už když malému byly 2 roky, a vozili jsme ho k babičce-tchýni, byl pak přechod o rok a půl později na střídavku jednodušší, protože vzhledem k pracovní době musel u babičky zůstávat někdy i přes noc. Já jsem tedy byla zvyklá, že dítě nespí vždy doma.

To je možná jeden z důvodů u matek-kamarádek, které střídavku nechápou a z mého pohledu na dětech jsou více závislé. U nás bylo vše tak nějak pozvolna a nenásilně. (Jen asi dvakrát se stalo, že jsem měla výčitku, když malý marodil a byl zrovna s babičkou, že s ním mám být já.) Když jsme se rozešli, nepozorovala jsem na malém vůbec žádné výkyvy, byly mu necelé 4 roky.

Až po roce jsem se dozvěděla, že tam byl nějaký problém ve vztahu malý - nová partnerka, ale víc jsem nezjistila. Bylo mi to řečeno v době, kdy už bylo po problému. Dodnes nevím, o co šlo. A ani po tom nepátrám, protože mám k bývalému důvěru, že by zásadní věc řešil vždy ve prospěch syna.

Měli jsme později jen jeden malý zkrat za dobu 5 let střídavky, kdy jsme asi hodinu měli výměnu názorů kdo je víc, jestli otec nebo matka, když jsme si neuměli představit situaci, která nastane s přechodem malého ze školky do školy a my budeme muset zavést řád i do střídavé péče. Jednalo se pouze o momentální emoční "výplach mozku". Oba máme s pravidly maličko problém a v době školky jsme si malého střídali, jak nám to vyhovovalo.

Musím upřesnit, že jsme nebyli manželé a ani jsme nenechali rozhodovat soud o tom, kdo bude naše dítě vychovávat. Dohodli jsme se na všem sami. Myslím, že je velice důležité, že nám zůstal vůči sobě respekt a úcta, a na tom jsou postaveny základy pro fungování střídavky u nás dvou. Přála bych to tak všem, kdo je ve stejné situaci. Bohužel se setkávám s opačnými případy. Ale znám i pár těch, kterým střídavka také funguje.

Měla jsem i opakovaně problém s tchyní, která občas neblaze zasahovala do péče. Ale po rozhovoru s bývalým, kdy jsem ho požádala, aby cokoliv se bude dít kolem našeho dítěte, řešil vždy a jen se mnou, jsme se dohodli, že si nenecháme mluvit do výchovy syna třetí osobou. Všechny důležité věci, třídní schůzky, doktory a další budeme vždycky řešit jen my dva, rodiče, po domluvě. Protože, jak říkám, neměli jsme daná žádná jasná pravidla, ta začala vznikat, až když problém nastal a situace se musela řešit. Je to opravdu o komunikaci a ochotě rodičů vyjít si v zájmu dítěte vstříc a nenechat si do toho "kecat" někým dalším. Tak to alespoň platí u nás. Kdykoliv jeden nebo druhý z nás dvou přišel s nějakým naočkovaným nápadem, okamžitě se protistrana stavěla do opozice a nevyřešilo se nic. Od těch dob se díváme na všechno očima i toho druhého.

Já jsem dnes šťastná, že jsem si jako otce pro své dítě vybrala inteligentního chlapa, se kterým se na všem dohodnu. A jsem naprosto v klidu, když je malý u tatínka, protože vím, že je o něj stoprocentně postaráno. Maximálně si nevyčistí zuby.

A co oči nevidí... nemám důvod řešit. Taky koukáme občas na pohádku až do 22:30 a usínáme u ní smotaní, zachumlaní v peřině, ručku v ruce a spokojení...


Převzato z GUSMANOVA.BLOG.IDNES.CZ


14.06.2012
Sdílet

Diskuse k článku (max. 650 znaků):


Navštivte také naši hlavní DISKUSI.


Právní poradna Střídavky


PŘIDAT DO OBLÍBENÝCH
INFO@STRIDAVKA.CZ