HLAVNÍ STRANA
Akcie.net - akcie na internetu
INFORMACE
ČLÁNKY
DISKUSE
ODKAZY
rodič.eu

Martin Abrman se synem Edíkem

Rozhovor: Syna se prostě nevzdám

Ing. Aleš Hodina, dr. h. c.


Martin Abrman, 35letý Pražan, se nerad vzdává. I díky tomu se mu nakonec podařilo to, co by sice mělo být normou, ale bohužel stále není. Může vychovávat svého malého syna stejně jako jeho matka.


Martine, jak se u vás situace vyvíjela?

S bývalkou máme jednoho syna. Manželé jsme nebyli, odmítala to. Po porodu začala trpět hyperprotektivitou a separační úzkostí. Nechtěla připouštět, aby se synem byl kdokoliv v její nepřítomnosti. Za celý ten rok a půl, kdy jsme byli ještě spolu, mi bylo dovoleno být sám s ním venku jen dvakrát. Více se také fixovala na svou původní rodinu; partnerský vztah poté, co jsem splnil biologickou povinnost, pro ni pravděpodobně skončil.

Rozchod nastal po několikaměsíční studené domácí válce, Edíkovi bylo tehdy 17 měsíců. První návrh matky, který sepsala s paní Formánkovou z OSPOD Praha 1, zněl: Syna mohu vidět každý úterý od 14 do 18 hodin a jednou za 14 dní v sobotu. Pracovní dobu mám od 9 do 18 hodin, což nezajímalo ani matku, ani Formánkovou. OSPOD se ani neobtěžoval vyhledat otce, aby si poslechl také druhou stranu. V té době jsem také řešil bydlení pro sebe a celá situace byla pro mě šokem. Matka syna odvezla 180 km ke svým rodičům a já jsem ho mohl vidět jen hodinu. To bylo bolestivé. Koukal na mne jak na cizího.

Je docela zajímavé sledovat žvásty různých pseudoodborníků zabývajících se opatrovnickými spory či pedopsychologií. K jejich argumentu proti střídavce - „dítě nedáme do nepřátelského prostředí“ - dodávám: Proto dítětem a výpalným odměníme matku, která si je pak jistá svou pozicí, veškerou konstruktivní diskuzi zboří a ještě argumentuje tím, že není možné se dohodnout.

Jak jsi na to vše reagoval?

Najal jsem si advokátku, která mě ale za mé peníze tlačila do souhlasu s návrhem matky. Nakonec jsem v tom velkém neštěstí měl velké štěstí na zmocněnce, RNDr. Pavla Rusého. Tomu se povedl husarský kousek. Z velmi špatné výchozí situace a v šikanózním prostředí opatrovnické mafie se mu po jednom velmi netaktickém kroku matky (protiprávní jednání při přijetí syna do mateřské školy) podařilo sepsat rodičovskou dohodu.

Navrhoval jsi ji už předtím?

Návrhy dohod spočítat ani nelze. Matka i „její“ ospoďačka tuto snahu velmi dlouhou dobu ignorovaly. Asi v „zájmu nezletilého“, jak se tak často plácá. Nakonec asi i díky zjištění matky, že se syna prostě nevzdám, se kontakt rozšířil.

Jak konkrétně dohoda vypadá?

Jeden týden jsem se synem od středy po obědě do pátku do rána, druhý týden od čtvrtka od rána do pondělí do rána. Zajímavé je, že soudy i OSPOD, které odmítaly má předběžná opatření na širší rozsah styku, najednou souhlasí s rodičovskou dohodou, kde je můj kontakt se synem ještě větši.

Jak dlouho tedy už máte střídavku?

Dohoda funguje od 1.10.2014. Syn ji v podstatě dostal ke svým třetím narozeninám. Soudně byla schválena před vánoci 2014. V mezičase mezi podpisem dohody a soudním jednáním se ale matka tuto dohodu snažila několikrát rozbít.

Od schválení soudem už funguje? A jak ji zvládáte?

Se synem vše zvládáme, žádný problém v samotné péči neexistuje. Komunikace s matkou nějakým způsobem probíhá, ale musím být obezřetný. Se střídavkou pravděpodobně ještě není ztotožněna a občas si něco zamane a zkouší to. Bohužel se zdá, že v tomto negativistickém přístupu ji podporuje její rodina.

Trochu teď odbíhám, ale i moje máma mi říká, že díky střídavce si teď malého více užije. Poté, co se u matky projevily různé syndromy po porodu, babičce rovněž nebylo dovoleno syna ani pochovat. Teď už Edík ví, že babičky má dvě. To se mi podařilo napravit.

A jak je spokojený Edík?

Na synovi problémy nepozoruji. Když ho vyzvedávám ve školce, skáče tři metry do vzduchu. Těší se, ptá se, co podnikneme za výlet, co spolu uvaříme, jak se má Betynka (to je synova rybička).

Ví, že zhruba půlku času je s tátou, půlku s mámou. Těší se na oba rodiče. Nejšťastnější je při osobním předávání, kdy vidí oba rodiče na jednom místě. Ovšem ze strany matky jsou tato setkání velmi chladná. Asi to, že prohrála svou výlučku a synovu školku, se v ní bude ještě trochu vařit. Jediný, kdo tedy utrpěl střídavkou, je ego matky.


Máte také zkušenosti se střídavou péčí a chcete se o ně podělit s ostatními? Napište nám: INFO@STRIDAVKA.CZ


05.05.2015
SDÍLET

Diskuse k článku (max. 650 znaků):


Navštivte také naši hlavní DISKUSI.


Právní poradna Střídavky


PŘIDAT DO OBLÍBENÝCH
INFO@STRIDAVKA.CZ