HLAVNÍ STRANA
Akcie.net - akcie na internetu
INFORMACE
ČLÁNKY
DISKUSE
ODKAZY
rodič.eu

Poradna: Prázdninový pobyt dítěte

Ing. Aleš Hodina


Bývalá manželka, která má v péči naši dceru, mě tlačí k tomu, abych jí už teď sdělil, kdy si dceru vezmu na prázdniny. Oznámila mi i dobu, kdy si ji brát nemám, protože si prý už zajistila termín dovolené. Přitom podle rozhodnutí soudu mám já sdělit matce termín prázdninového pobytu dcery u mě do 30.4. Zatím nevím, jak na tom budu v létě, jak mám tedy postupovat? 

M. L., Plzeň

Někteří rodiče, kteří mají děti ve výlučné péči, mají z tohoto důvodu falešný pocit jakési nadřazenosti nad druhým rodičem. Snaží se okleštit práva druhého rodiče ještě více, než už jsou okleštěná tím, že nemůže rovnoprávně vychovávat své děti. Přitom rodičovská práva i povinnosti zůstávají oběma rodičům i po rozvodu. Oba jsou stále zákonnými zástupci dítěte se všemi z toho vyplývajícími důsledky. 

Sdělte proto vaší bývalé manželce slušně, ale rozhodně, že je třeba respektovat rozhodnutí soudu a umožnit vám vybrat si termín prázdninového pobytu dcery u vás. Uveďte, že zatím nevíte, jaký termín bude pro vás možný, ale že jej sdělíte v řádné lhůtě, tedy do 30.4. Připomeňte jí zároveň, že není vhodné, aby si už nyní plánovala s dcerou termín dovolené, protože se nakonec může překrývat s vámi stanoveným termínem. Upozorněte ji, že v takovém případě by musela oželet společnost dcery na dovolené, protože v souladu s rozhodnutím soudu by dcera v té době byla na prázdninovém pobytu s vámi.

Toto upozornění je vhodné v kopii doručit i na příslušný soud a OSPOD.


Otázky do Poradny pište na e-mail: PORADNA@STRIDAVKA.CZ


26.02.2010
Sdílet


Reklama:


PŘIDAT DO OBLÍBENÝCH
INFO@STRIDAVKA.CZ