HLAVNÍ STRANA
Akcie.net - akcie na internetu
INFORMACE
ČLÁNKY
DISKUSE
ODKAZY
rodič.eu


Poradna: Důkazy pro předběžné opatření

JUDr. David Řezníček, LL.M.


V mnoha článcích čtu, že pokud se nechce jeden rodič dohodnout na střídavé péči a stále se čeká na soud, je řešením podat návrh na předběžné opatření, které by mohlo do doby řádného projednání návrhu na výchovu a výživu umožnit střídavou péči. Problémem je, že většina návrhů na předběžné opatření je zamítána. Jaké důkazy tedy předložit spolu s návrhem? Těžko se písemně prokazuje, že druhý rodič nechce umožnit výchovu dětí. Sám jsem opakovaně dostal zamítnutí předběžného opatření s opakujícím se textem: "Nebyla prokázána naléhavá potřeba... "

J. B.


Obávám se, že univerzální důkaz či rada neexistuje. Souvisí to s pramalou ochotou soudů střídavou péči nařizovat. Je-li střídavá péče stanovena pouze v jednotkách procent, těžko lze očekávat, že tento model výchovy bude nařizován i formou předběžného opatření. Z praxe mohu uvést, že nám nikdy soud formou předběžného opatření střídavou péči nestanovil. Vím jen o ROZHODNUTÍCH publikovaných na tomto portálu.

Pokud bych měl doporučit nějakou vhodnou formu důkazu, tak určitě stanovisko dětského psychologa či školy/školky (pokud budou mít odvahu jej vystavit), které potvrdí fixaci dítěte na oba rodiče a vyjádří obavu, že omezením kontaktu by mohlo dojít k poškození psychiky dítěte.

Je nezbytné zdůraznit, že při předběžném opatření soud nenařizuje jednání a rozhoduje pouze na základě písemných důkazů, které jsou mu předloženy vždy pouze jednou ze stran. Proto takové důkazy musejí být písemné, tedy místo výslechu svědka předkládat jen jeho čestné prohlášení apod.


Otázky do Poradny pište na e-mail: PORADNA@STRIDAVKA.CZ


24.06.2015
SDÍLET

Diskuse k článku (max. 650 znaků):


Navštivte také naši hlavní DISKUSI.


Právní poradna Střídavky


PŘIDAT DO OBLÍBENÝCH
INFO@STRIDAVKA.CZ