HLAVNÍ STRANA
Akcie.net - akcie na internetu
INFORMACE
ČLÁNKY
DISKUSE
ODKAZY
rodič.eu


Poradna: Lze bránit druhému rodiči v péči o dítě?

Ing. Aleš Hodina, dr. h. c.


Na webu propagujícím „jeden domov pro dítě“ (ve skutečnosti jednoho rodiče pro dítě) pláče v diskusi jedna hysterická maminka, že její bývalý chce střídavku, ale prý se chová „čím dále podivněji“. Takže ona mu proto nechce svěřovat dítě i jen na procházku.

Administrátor webu jí radí: „Jestliže zatím nemáte žádné soudní rozhodnutí, nemáte povinnost dítě otci předávat. ... Stanovte nějakou dobu, např. jednou za týden nebo 14 dní dvě hodiny, podle Vašeho uvážení, oznamte to otci písemně a buďte připravena mu v této době kontakt umožnit. V zájmu bezpečnosti a prevence, aby nedošlo např. k únosu, mějte vždy v té době u sebe někoho, kdo tam bude jako svědek a zároveň bude schopen zasáhnout, pokud by došlo k incidentu. Otec, bratr, kamarád. Vzhledem k tomu, že není upravená péče, pokud by došlo k únosu, byl by velký problém návrat dítěte.“

Je něco takového vůbec možné? Může takto jeden rodič bránit druhému brát si dítě, když soud ani nerozhodl, kdo má o něj pečovat?

P. P., Praha


Samozřejmě, že něco takového možné není. Zde je vidět, jaké zrůdnosti radí lidem zastánci „jednoho domova“ (správně jste odhalil, že jim jde především o jednoho rodiče). Radí uzurpovat si dítě jen pro sebe a vyostřovat tak jen dál konflikt mezi rodiči.

Podle zákon však mají oba rodiče naprosto stejná práva k dítěti. Takže pokud není soudně nebo dohodou upravená péče, mají oba právo být s dítětem kdykoliv. Když si jeden rodič vezme dítě od druhého, samozřejmě že to není únos, jak se vám zastánci jednorodičovství snaží namluvit, ale žádoucí realizace práva (a zároveň povinnosti) pečovat o své dítě.

O únos by mohlo jít, pokud by si jeden z rodičů chtěl dítě ponechat trvale a nepředávat ho druhému. Druhý rodič pak má ovšem zcela stejné právo si dítě převzít. Není tak vyloučeno, že v případě vyhroceného konfliktu bude takto docházet k vzájemným únosům dítěte.

Řešením ovšem rozhodně není uvedená „dobrá“ rada uzurpovat si dítě „preventivně“ (a fakticky jej tak unést z moci druhého rodiče). Řešením by naopak měla být dohoda mezi rodiči o rozdělení péče a pokud tato není možná, pak by o rozdělení péče měl rozhodnout soud (lze i předběžným opatřením).

Inspirací pro postup v této situaci může být i článek JAK NEPŘIJÍT O DÍTĚ?


Otázky do Poradny pište na e-mail: PORADNA@STRIDAVKA.CZ


10.06.2015
SDÍLET

Diskuse k článku (max. 650 znaků):


Navštivte také naši hlavní DISKUSI.


Právní poradna Střídavky


PŘIDAT DO OBLÍBENÝCH
INFO@STRIDAVKA.CZ