HLAVNÍ STRANA
Akcie.net - akcie na internetu
INFORMACE
ČLÁNKY
DISKUSE
ODKAZY
rodič.eu


Poradna: Názor dítěte na střídavou péči

PhDr. Ilona Špaňhelová


Mám 5,5letou dceru, kterou mám s jejím otcem ve střídavé péči určené soudem a dohodou rodičů od jejích 2,5 roku. Do 5 let bez větších obtíží se dcera střídavé péči podřizovala, ale za poslední 3 měsíce vyžaduje teď častější kontakt s matkou. Její otec zprvu mínil, že by se dcera měla nadále podřizovat tempu střídavé péče. Po domluvě ale usoudil, že bude lepší pro naši dceru, když jí bude smutno, aby za mnou mohla přijít (otec se o dceru velmi hezky stará a má ji opravdu rád, jen myslím, že jí prostě chybí ta máma).

Vzhledem k tomu, že pracuji ve směnném provozu a dcera si vzpomene například v pondělí, že chce jít ve středu za mnou, a já mám naplánované odpolední směny a nemohu si je tak rychle změnit (podařilo se mi to jen párkrát), dochází k situaci, kdy mi volá, že chce jít ke mně, a já ji bohužel musím zklamat. Dělá pak otci hysterické scény, přestože jí to vysvětlujeme, že je malá a co by dělala sama v bytě, že bude u tatínka a ihned si ji vezmu, jak to bude možné. Dokáže několik hodin brečet, vztekat se, ječet, dupat... Trestat dítě za to, že se vzteká, když nechce jít spát nebo cokoliv jiného, je normální, ale v případě, kdy se jí stýská po matce?

Jsme z toho oba už velmi unavení a tak se vás ptám, co by bylo vhodné řešení? Zrušit střídavou péči a abych změnila zaměstnání a mohla fungovat s dcerou běžně - přes den školka, odpoledne se mnou - s tím, že by se s otcem mohla vídat, kdy by chtěla? Nebo trvat na tom, že si na režim musí přivyknout?

A. N., Praha


Obecně jsem pro to, aby rodiče v tomto věku dítěte brali jeho názor jako "poradní hlas". Jasné stanovisko, na kterém se domluvíte, má být mezi vámi a jejím tatínkem. Dcera může ve svém věku podlehnout lehce náladě, svému chtění. A to nemusí být vždy směrodatné pro její další pobyt u otce nebo u matky.

Ptejte se - jak se má za ty poslední 3 měsíce? Ptejte se paní učitelky ve školce - změnilo se něco v jejím vztahu k dětem, projevuje se nějak jinak? Je nějaká změna u vás rodičů? Je tedy možné najít příčinu? Pracovat s ní a odstranit ji?

Pokud příčinu nenajdete, nedělala bych to, že bych jí dala volbu, když jí bude smutno, aby za vámi mohla přijít. Neměla by jasné pravidlo. Měla by pak dny rozházené, tak jak píšete, nemohla byste se jí někdy přizpůsobit (jste v práci). Vhodnější je určitá jistota pro dítě, která je mnohdy i náročná, je však uskutečnitelná. Čili spíše bych doporučila ve střídavé péči setrvat. Hledala bych, jak učit tatínka, aby ji uklidnil, umazlil.

Nejsem ve vaší situaci, neznám všechny podrobnosti, zvažte to spolu s otcem dcery.

Klidně jí dejte jasný kalendář - už se jistě vyzná ve dnech - co a kdy a jak bude. Dělejte spolu s ní pro druhého radost - ať "napíše" spolu s tátou to, co prožili, když byla u něj, ať nakreslí zážitky a pak vám daný sešit donese a vypráví o tom.

Vy pak s ní udělejte stejnou věc a ať to donese tátovi.

Hledejte, jak vztah jednoho i druhého rodiče zocelovat a podněcovat.


Otázky do Poradny pište na e-mail: PORADNA@STRIDAVKA.CZ


02.04.2013
SDÍLET

Diskuse k článku (max. 650 znaků):


Navštivte také naši hlavní DISKUSI.


Právní poradna Střídavky


PŘIDAT DO OBLÍBENÝCH
INFO@STRIDAVKA.CZ