HLAVNÍ STRANA
Akcie.net - akcie na internetu
INFORMACE
ČLÁNKY
DISKUSE
ODKAZY
rodič.eu

Poradna: Výživné při střídavé péči

Ing. Aleš Hodina


Jak se řeší při střídavé péči placení výživného?Jsou nějaká alespoň přibližně platná pravidla? Nebo jaká je praxe? 

M. Š.

Pro stanovení výživného u nás zatím neexistují žádná univerzálně platná pravidla. A to ani pro střídavou péči, ani pro péči výlučnou. V současné době existuje jakýsi návrh ministryně Kovářové výživné legislativně upravit, ale pouze pro případ výlučné péče jednoho z rodičů. 

Při střídavé péči totiž obvykle není důvod, aby si rodiče navzájem platili výživné. Oba se o dítě starají srovnatelnou dobu a mají tudíž i srovnatelné náklady. Někdy soudy výživné stanoví oběma rodičům, ale jedná se v zásadě o zbytečné posílání peněz tam a zpět. Pouze v případě, že finanční situace rodičů je výrazně rozdílná, nebo jeden z nich nese z nějakého důvodu vyšší náklady na děti (má je třeba v péči vždy o něco delší dobu), je na místě stanovit druhému rodiči povinnost doplácet mu přiměřené výživné.

Při určování výživného je třeba vycházet z možností rodičů a potřeb dítěte (výživné neslouží k pokrytí osobních potřeb pečujícího rodiče). Diskusi na téma výživného a jeho výše najdete např. na stránce VYZIVNE.INFO.


Otázky do Poradny pište na e-mail: PORADNA@STRIDAVKA.CZ


20.03.2010
Sdílet


Reklama:


PŘIDAT DO OBLÍBENÝCH
INFO@STRIDAVKA.CZ