HLAVNÍ STRANA
Akcie.net - akcie na internetu
INFORMACE
ČLÁNKY
DISKUSE
ODKAZY
rodič.eu

Poradna: Který rodič je vhodný pro výchovu

Ing. Aleš Hodina


Opravdu je pro střídavou péči vhodný každý otec bez ohledu na jeho chování (není alkoholik, feťák apod., je spíše chorobný lhář a podvodník, v minulosti dělal dluhy)? Jak poznáte, že to není pouze cesta pomstít se bývalé partnerce? O děti se v minulosti nestaral, kde se tedy najednou bere ten přehnaný zájem?

R.H., Praha


Každý otec a ani každá matka určitě nejsou vhodní pro výchovu. Jsou jistě výjimky. Obecně by mělo platit to, že dítě by neměl vychovávat ten, komu by byla oprávněně omezena rodičovská odpovědnost, i kdyby se rodiče nerozešli.

To, jak se o dítě kdo stará, nepoznáte, dokud se starat nebude. Pohled bývalých partnerů v tomto bývá pesimističtější než skutečnost (častá jsou právě různá podezřívání z pomsty apod.). Lidé se také mění, takže vyvozovat závěry jen na základě minulosti by nebylo správné. Naopak, pokud se rodič, který se dříve o děti nestaral, chce opravdu o ně starat a obnovit s nimi vztah, bylo by to pro děti jen dobře.

Realita ukáže, kde je pravda. Výhodou střídavé péče je, že oba rodiče mají poměrně slušný přehled o tom, co se s dětmi děje, a kdyby strádaly, mohou zakročit. A to i velmi rychle. Je-li to potřeba, může být situace upravena předběžným opatřením. O něm soud rozhodne už do 7 dnů, při vážném ohrožení dítěte dokonce do 24 hodin (§ 75c odst. 2 o.s.ř.).


Otázky do Poradny pište na e-mail: PORADNA@STRIDAVKA.CZ


01.08.2011
Sdílet


Právní poradna Střídavky


PŘIDAT DO OBLÍBENÝCH
INFO@STRIDAVKA.CZ