HLAVNÍ STRANA
Akcie.net - akcie na internetu
INFORMACE
ČLÁNKY
DISKUSE
ODKAZY
rodič.eu

Poradna: Střídavka u předškolních dětí

PhDr. Ilona Špaňhelová


Bohužel se čerstvě rozvádím a s manželkou máme dvě malé děti - 4 a 2 roky. Pro to, abych byl dětem dobrým otcem a mohl jim dát svoji péči, našel jsem si bydlení několik stovek metrů od bydliště dětí.

V rámci předrozvodového řízení navrhuji střídavou péči. Co se týká OSPODu, paní nebyla zásadně proti, jen navrhuje postupné zvykání dětí, čili budou u mě ze začátku vždy pár dní v týdnu i s přespáním a pak by se s rozvodem mohlo přejít na střídavou péči.

Problém byl u dětského psychologa. Paní lékařka preventivně doporučuje ještě tak rok počkat s tím, že děti zůstanou u manželky a já si je budu půjčovat pár dní v týdnu na odpoledne. Dokonce mi doporučovala nebrat starší dítě na návštěvu přes noc k mým rodičům - dítě si údajně musí zvykat na novou situaci a bylo by lepší, kdyby obě děti každý večer spaly s matkou. Dnes se mnou dítě jezdí. Paní psycholožka také doporučuje, aby "střídací" cyklus v následné střídavé péči byl třítýdenní s tím, že v průběhu cyklu má dítě mít co největší šanci vídat se i s druhým rodičem.

Rád bych se tedy zeptal na všeobecný názor na střídavou péči u takto malých dětí - dětí v předškolním věku. Já si myslím, že se o ně dokážu postarat - děti u mě již několikrát byly třeba celý den a vždy to bylo moc prima (vařil jsem i přebaloval mladší dítě). Přiznám se, že se bojím, že když teď ustoupím od střídavé péče, tak v budoucnu budu mít o to menší šanci ji získat.

V.K.


Samozřejmě nevím, z jakých konkrétních informací vycházela paní psycholožka, u které jste byli. Obecně bych doporučila, aby začala vaše péče o děti pozvolna - jak jste se domlouvali s paní na OSPODu. Domnívám se, že ani vaše bývalá manželka by nedělala nějaké zásadní kroky proti této střídavé péči. Ze začátku bych tedy navrhovala rozšířenou péči - např. od čtvrtku do neděle. Vždy za nějakou dobu doporučuji říci si navzájem zpětnou vazbu i s maminkou dětí, a pak postupně přejít na střídavou péči. U předškolních dětí ve většině případů doporučuji péči v poměru 3 - 2 - 2 (čili 3 dny u táty, dva u mámy a 2 u táty a další týden opačně). Doporučuji zaznamenat si tyto změny a přechody do jednoho kalendáře, který by dítě mělo vždy u sebe a podle kterého by se mohlo orientovat.

Pokud jsem to pochopila z vašeho dotazu správně, kolegyně doporučuje střídací cyklus do budoucna třítýdenní - čili tři týdny u táty a tři týdny u mámy - to je z mého pohledu velmi dlouhá doba bez jednoho z rodičů. Více se nám v poradně osvědčuje cyklus týdenního střídání.

Také to, že dítě bude u jednoho z rodičů a v průběhu tohoto cyklu se může vídat co nejvíce i s druhým rodičem, mi nepřipadá pro střídavou péči moc šťastné. Daný rodič je má v tomto termínu na starost a druhý rodič si může udělat nebo naplánovat jiné věci, aby byl pak k dispozici dítěti, až bude opět u něj. Z mého pohledu by to především v počátku střídavé péče mohlo dělat dítěti zmatek v hlavě.

Co se týká návštěvy u prarodičů a přespání tam - nevidím v tom problém, pokud jsou na to děti zvyklé.

Z vašeho dotazu jsem měla pocit, jako byste dostal doporučení, která povedou děti spíše o krok nebo kroky zpět. S tím bych nesouhlasila.


Otázky do Poradny pište na e-mail: PORADNA@STRIDAVKA.CZ


28.07.2011
Sdílet

Diskuse (max. 650 znaků):
Právní poradna Střídavky


PŘIDAT DO OBLÍBENÝCH
INFO@STRIDAVKA.CZ