HLAVNÍ STRANA
Akcie.net - akcie na internetu
INFORMACE
ČLÁNKY
DISKUSE
ODKAZY
rodič.eu

Poradna: Střídání dvou škol

Monika Kopřivíková


Vedu soudní spor o uplatnění střídavé výchovy. Vzdálenost mezi bydlišti rodičů je 150 km. Dcera navštěvuje 2. třídu ZŠ. Zajímalo by mě, zda víte o nějakém konkrétním usnesení soudu v ČR, kde funguje střídavá péče v rámci střídání dvou základních škol?

P.D., Roudnice


Střídání škol je velice vzácná věc, není takovýchto rodin mnoho. Znám usnesení soudu v Klatovech, kde žák základní školy (šlo o 4. třídu), mimořádně nadané dítě, střídal školy po půl roce. Mezi Prahou a Klatovami. Měl ale podle testů velice vysoké IQ a netrpěl žádnými úzkostmi, ani neměl sociálně žádné problémy.

V tomto případě je potřeba dívat se na to konkrétní dítě. Jaké je, jak mu jde učení, jak je přizpůsobivé a jak je sdílné. To je velice důležitý faktor, protože dítě by čekala zátěž. Díky sdílnosti dítěte je možno rychle a vhodně zareagovat na to, kdyby ho toto střídání příliš zatěžovalo nebo kdyby se projevily nějaké známky narušení psychiky dítěte.

Myslím si, že střídání škol lze uskutečnit po větších časových úsecích. Nikoli týden a týden, alespoň pololetí a pololetí. Je potřeba počítat s tím, že menší dítě potřebuje také čas na odpočinek. Pravděpodobně ho čeká hodně cestování, předpokládám, že dítě bude navštěvovat po dobu, co bude u jednoho rodiče, rodiče druhého.

V současné době existují ve školách rámcové vzdělávací programy, takže je potřeba se dobře informovat o tom, co a kdy budou ve škole probírat, aby dítěti nechyběla probíraná látka.

Je potřeba počítat také s navazováním sociálních vztahů dítěte, tedy jejich udržitelností. Dítě se stane v jeho okolí velice ojedinělým. Jak to bude snášet? Je potřeba dítě na to připravit úměrně jeho věku. Popřípadě mu být vždy nablízku, pokud by se stalo ve škole terčem pozornosti, ať již negativní či pozitivní.


Otázky do Poradny pište na e-mail: PORADNA@STRIDAVKA.CZ


27.06.2011
Sdílet

Diskuse (max. 650 znaků):
Výživné na dítě - informace a diskuse na téma výživné na děti


PŘIDAT DO OBLÍBENÝCH
INFO@STRIDAVKA.CZ