HLAVNÍ STRANA
Akcie.net - akcie na internetu
INFORMACE
ČLÁNKY
DISKUSE
ODKAZY
rodič.eu

Poradna: Jak se dohodnout

Bc. Jitka Řezaninová


Máme dva roky syna ve střídavé péči, dohodli jsme se takto ústně a písemně mezi sebou, jelikož jsme nebyli manželé. Donedávna nebyl větší problém, hlavně proto, že já jako matka jsem neustále ustupovala.

Nyní má ale syn nastoupit na základní školu a tatínek trvá na škole, kterou má za domem. Ačkoli oba bydlíme v Brně, tato škola je pro mne nemožná z důvodu časových. Mám pracovní dobu do 16:00 hod., družina je do 16:30 hodin a od mé práce je vzdálena 3 přestupy MHD. Vybrala jsem školu na půl cesty od našich domovů. Podotýkám, že otec pracuje doma, má volnou pracovní dobu a vlastní auto. Od jeho bydliště je tato škola vzdálena 2 zastávky trolejbusem.

Co mám dělat, když já nemohu a on nechce ustoupit? Jak se tato situace řeší?

B.K., Brno


Co mě velmi příjemně překvapilo, že jste oba zvolili střídavou péči a že vám ten systém fungoval. Je vidět, že zájem dětí nadřazujete svým vlastním přáním a jste ochotní v lecčems ustoupit, a to právě v zájmu dětí.

Moje rada je, zkusit se s partnerem domluvit. Protože máte ve vzájemné komunikaci problémy, byl by dobrý prostředník - mediátor. Ten vám pomůže najít takový harmonogram péče o dítě, který vám bude vyhovovat. Všechno ostatní - právník, soud, OSPOD - pouze spor vyhrotí a nenechá vás samotné situaci vyřešit (viz příběhy na Střídavce, kde zásahy soudu, OSPOD atd. pisatelé barvitě líčí). I v případech, jak líčíte - že máte nějakou pracovní dobu a že jste výběr školy udělala zodpovědně - to vše může mediátor pomoci druhé straně pochopit, možná přijmout, nebo najít nějaké jiné, úplně nečekané řešení.

Dokud se budete spolu domlouvat, budete oba plně zodpovědní za své dítě. Až se vám do vašich problémů vloží někdo třetí, který vám bude dávat rady, jak na to, tak svoje rodičovské kompetence jeden nebo oba ztratíte. Budete jednat podle rady jiných, kteří vaše dítě neznají, neznají ani vaše možnosti, a přesto vám vnutí svoje řešení. Ten, který víc ztratí, a to nedobrovolně, protože tak bude rada daná, bude více a více bojovat o svá práva, která právě ztratil.

Vy jste podle vašeho popisu pár, který se dva roky uměl domlouvat, a uměl uplatňovat svoje práva - vychovávat dítě. Protože se vám situace zkomplikovala, přestáváte umět spolu komunikovat. Je skutečně velká naděje, že s prostředníkem se vám situaci povede zvládnout. Měla byste předat informace o mediaci svému partnerovi, aby i on si mohl najít dostatek informací o mediaci a mohl se tak rozhodnout na jejich základě - aby věděl, do čeho vlastně jde.


Otázky do Poradny pište na e-mail: PORADNA@STRIDAVKA.CZ


03.05.2011
Sdílet

Diskuse (max. 650 znaků):
Výživné na dítě - informace a diskuse na téma výživné na děti


PŘIDAT DO OBLÍBENÝCH
INFO@STRIDAVKA.CZ