HLAVNÍ STRANA
Akcie.net - akcie na internetu
INFORMACE
ČLÁNKY
DISKUSE
ODKAZY
rodič.eu

Poradna: Raději s otcem, než s otčímem

JUDr. Oldřiška Luňáčková


Jsem 2 roky rozvedený a zjistil jsem, že u dcery, kterou dostala do výchovy matka, se zhoršil prospěch ve škole. Matka má přítele, se kterým si dcera nerozumí, a když má matka odpolední směnu, tak dcera jezdí domů až večer (nechce být s přítelem matky sama doma).

Mluvil jsem s dcerou a ona mi řekla, že by chtěla být u mě, když matka není doma, ale problém je v tom, že jí to nechce dovolit. Dceři jsem navrhl, že požádám o střídavou péči, a ona souhlasila.

Chtěl bych požádat o radu, kde a jak můžu o střídavou péči požádat a zda se při střídavé péči platí výživné.

J.F., Polička


Návrh na rozhodnutí o střídavé výchově můžete podat u soudu, který již v minulosti o výchově  dcery rozhodoval. Nejprve je vhodné pokusit se o dohodu o střídavé výchově s matkou dcery a bude-li souhlasit, dohodu sepsat a nechat ji schválit soudem. V případě, že by matka s řešením dohodou nesouhlasila nebo ji posléze nedodržovala, nezbývá než podat návrh u soudu, aby soud sám o střídavé výchově rozhodl, tedy změnil dosavadní rozhodnutí o výlučné výchově matky.

Pokud žijete vy i matka s dcerou např. v jedné obci, neměly by být při střídavé výchově zásadní technické problémy v délce pobytu dítěte u každého z rodičů - pokud matka pracuje na směny, je možné dohodnout i kratší intervaly střídání výchovy (ne např. 14denní), aby to vycházelo tak, že v případě pracovních povinností matky by byla dcera u otce a opačně. Zde by záleželo na konkrétních okolnostech matčiny pracovní doby a samozřejmě vaší také.

Není vždy snadné určit přesně vhodnou délku intervalu péče o dítě každého rodiče, mnohdy to vyžaduje i změnu způsobu života některého, případně obou rodičů, ale i v úplných rodinách se rodiče v péči o děti často střídají s ohledem na své ostatní povinnosti a děti ani společnost v tom nevidí nic nevhodného. Významnou roli zde bude hrát rovněž věk dcery; čím bude starší, tím více bude moci sama ovlivňovat, kde bude trávit svůj volný čas. Pokud se nyní přidaly pro změnu rozhodnutí o rodičovské odpovědnosti i další důvody, jako např. zhoršený prospěch ve škole či pokud dcera nechce být sama doma s matčiným přítelem, jde již o vážné signály, že je třeba situaci bez zbytečného odkladu řešit.

K otázce výživného při střídavé výchově je třeba zdůraznit, že i při střídavé výchově soudy rozhodují o povinnosti platit výživné a o jeho výši samostatně pro každého rodiče. Zjednodušeně řečeno je to proto, aby bylo prokazatelné, jak si každý z rodičů svou vyživovací povinnost plní. Je-li větší rozdíl v příjmech rodičů, tak obvykle rodič s vyšším příjmem platí vyšší výživné než rodič s příjmem nižším. I v otázce výživného má soud rozhodnout podle potřeb dítěte, nikoli podle přání rodičů.


Otázky do Poradny pište na e-mail: PORADNA@STRIDAVKA.CZ


28.04.2011
Sdílet

Diskuse (max. 650 znaků):
Výživné na dítě - informace a diskuse na téma výživné na děti


PŘIDAT DO OBLÍBENÝCH
INFO@STRIDAVKA.CZ