HLAVNÍ STRANA
Akcie.net - akcie na internetu
INFORMACE
ČLÁNKY
DISKUSE
ODKAZY
rodič.eu

Otřesný OSPOD Praha 3

Stridavka.cz


Už druhý týden drží v Praze protestní hladovku nešťastný otec Petr Masný. Bývalý letec, připravený matkou a českým soudnictvím o syny, peníze a nakonec i lidskou důstojnost. Známý občanský aktivista Jiří Fiala, sám také pronásledovaný pro svůj boj s rozvodovým průmyslem, si při svém hodnocení situace rozhodně servítky nebere:

„Fašistické justiční struktury, rekrutované ze společenské spodiny a terorizující lepší a vyspělejší část národa už z principu prosté závisti méně schopného vůči schopnějšímu, beztak ovládly nejen opatrovnickou mafii, ale všeobecně celý výkon práva v této zemi.“

Pro toho, kdo se (zatím) s prací našeho opatrovnického soudnictví a sociálek nesetkal, to může znít jako blábol, v lepším případě přitažené za vlasy. Otcové, ale třeba i babičky a dědečkové, které matky za přispění těchto orgánů připravují o děti, však mnohdy docházejí k podobným závěrům (viz ZKUŠENOSTI RODIČŮ).

Funkce OSPOD v praxi

Podívejme se pro ilustraci na jeden z mnoha orgánů sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). Tyto úřady státní správy, metodicky řízené Ministerstvem práce a sociálních věcí, by podle zákona (§ 1 zákona č. 359/1999 Sb.) měly:

a) chránit právo dítěte na příznivý vývoj a řádnou výchovu,
b) chránit oprávněné zájmy dítěte, včetně ochrany jeho jmění,
c) působit k obnovení narušených funkcí rodiny.

Jak si však takovou ochranu příznivého vývoje dítěte, jeho řádné výchovy a obnovování narušených funkcí rodiny představuje OSPOD v Praze 3? Tento úřad, v jehož čele stojí Martina Minhová, naopak podpořil výchovu matky, která dítěti rozbila rodinu, zanechala dítě v péči otce a později si vzpomněla, že ho chce vychovávat sama.

OSPOD Praha 3 ignoroval veškeré argumenty otce o lepších možnostech výchovy a vzdělání syna a podpořil matku v tom, aby dítě odvedla do zapadlého městečka na Sokolovsku. I na podněty otce k aspoň částečnému zlepšení reagoval OSPOD téměř vždy zamítavě, někdy také až po mnoha měsících (teprve po zásahu Magistrátu hlavního města Prahy).

Postup OSPOD Praha 3 také vždy kryla jeho přímá nadřízená, vedoucí zdejšího odboru sociálních věcí Jana Hromádková. Podle ní bylo vždy vše v naprostém pořádku. A pokud jednou otec slušně žádal zachytit obsah jednání, který se úřednicím zřejmě nehodil, do písemného záznamu, úřednice Hromádková spolu s její podřízenou Michaelou Míkovou na něj zavolaly ochranku.

Video z tohoto incidentu a další informace najdete na stránce PRAHA 3, věnované právě aroganci úřední moci na tomto OSPOD.

Správní řízení

V poslední době pak byl na OSPOD Praha 3 postoupen návrh na zahájení správního řízení podle § 10 zákona č. 359/1999 Sb. (o sociálně-právní ochraně dětí). Podle tohoto ustanovení je obecní úřad povinen mimo jiné:

- působit na rodiče, aby plnili povinnosti vyplývající z rodičovské zodpovědnosti
- projednat s rodiči odstranění nedostatků ve výchově dítěte

Návrh na zahájení správního řízení byl podán z těchto důvodů:

1. Bití dítěte třetí osobou: 4letý syn si otci stěžoval, že byl u matky bit jejím přítelem Romanem (ten sice s matkou na Sokolovsku žije, vůči dítěti však rozhodně nemá žádná práva, natož právo jej bít). Svou výpověď syn sám potvrdil i před pracovnicí OSPOD v Sokolově.

2. Nedostatečné oblékání dítěte: Matka Hana Hodinová opakovaně předává syna otci na dobu několika dní bez jakéhokoliv náhradního oblečení. Jednou jej dokonce při venkovní teplotě 6 stupňů předala na jednodenní styk pouze v triku a svetru (bez bundy). I toto bylo zdokumentováno pracovnicí OSPOD v Sokolově.

3. Nepodávání informací o dítěti: Ustanovení § 26 odst. 4 zákona o rodině stanoví právo druhého rodiče na pravidelnou informaci o dítěti. Matka však ani přes opakované žádosti takové pravidelné informace o synovi, jeho zdravotním stavu či aktivitách prakticky neposílá.

Řešení podle OSPOD

Jak na to vše reagoval OSPOD Praha 3? Nejprve nijak. Poté, co se několik týdnů nic nedělo, otec požádal o nahlédnutí do spisu. Po několika dalších týdnech mu to bylo umožněno. Aby zde zjistil, že pouhé dva dny předtím OSPOD vyhotovil dopis, v němž sděluje, že nic činit nebude.

OSPOD Praha 3 nepostupoval v souladu s ustanoveními správního řádu, neprovedl příslušná šetření, nepodnikl patřičné kroky vůči matce. Omezil se pouze na plané řeči (z kterých si matka již dlouho nic nedělá), vyzývající rodiče k dohodě a konsensu.

Bude snad OSPOD Praha 3 konat teprve v případě, když bude dítě pod vlivem matčiny výchovy zralé na diagnosťák (jako tomu bylo v článku TRAGÉDIE NA SEBE NENECHALA ČEKAT DLOUHO)? Prevence je samozřejmě mnohem účinnější. Ale to bychom si přece, milé kolegyně, nevyrobily případ, který nás živí, že?

Co ostatně lze čekat od úřednic, jako je Michaela Míková, která při protokolaci jednání reaguje tímto způsobem (viz též video u článku):

Já vás žádám, abyste tam uvedla ten důvod, který jste mi sdělila.“
„To jsem sdělila vám a nejsem povinná psát. Ten záznam je můj.“


Práci OSPOD budeme dále monitorovat. Máte s ní zkušenosti i vy? Můžete s nimi seznámit také naše čtenáře – zdokumentujte je, sepište do podoby článku a pošlete na náš e-mail INFO@STRIDAVKA.CZ.


06.12.2011
Sdílet

Diskuse (max. 650 znaků):
Právní poradna Střídavky


PŘIDAT DO OBLÍBENÝCH
INFO@STRIDAVKA.CZ