HLAVNÍ STRANA
Hodina změny - diskuse o potřebných změnách
INFORMACE
ČLÁNKY
DISKUSE
ODKAZY
rodič.eu


Očkování v roce 2018

JáRodič.cz


Čas od času u nás dochází k více či méně výrazným změnám očkovacího kalendáře. A letošní rok je právě tím, kdy dochází k výrazné změně, která se dotkne nejen dětí, ale i dospělých. Jak tedy bude vypadat očkovací kalendář od roku 2018? V čem konkrétně se změnil? A jaké změny očkování se týkají dospělých? Tak nejen na tyto otázky vám odpovíme v našem dnešním příspěvku. Příjemné čtení.

Právní úprava

  • zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění – v novele zákona došlo ke změnám v části věnované hrazeným službám a k rozšíření úhrady vybraných očkování ze zdravotního pojištění.
  • vyhláška č. 537/2006 Sb. o očkování proti infekčním nemocem – novela platná od 1. 1. 2018 přinesla výrazné změny očkovacího kalendáře

Co nový očkovací kalendář přinesl dětem

  • zjednodušení očkovacího schématu u tzv. hexavakcíny (proti záškrtu, tetanu černému kašli, dětské přenosné obrně, haemofilu influenzae b a žloutence typu B – nově 2 + 1 (dříve 3 + 1). Očkování se zahajuje od 9. týdne věku dítěte. Poznámka: U nedonošených dětí zůstává nadále v platnosti očkovací schéma 3+1.
  • změna očkovacího schématu u tzv. MMR vakcíny (proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám) - první dávka vakcíny se aplikuje do 18. měsíce věku dítěte, druhá mezi 5. až 6. rokem věku dítěte (posun do vyššího věku). Nově se může očkování provádět už od ukončeného 13. měsíce věku dítěte.
  • nové očkování pro chlapce od 13 let věku, a to očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) – až dosud bylo hrazeno ze zdravotního pojištění jen pro dívky.
  • nově je možné uhradit ze zdravotního pojištění dvě dávky očkování proti pneumokokovým onemocněním, a to pro děti do sedmého měsíce věku.

Co nová legislativa přinesla dospělým

Ze zdravotního pojištění je možné nově hradit očkování proti invazivním meningokokovým onemocněním, pneumokokovým onemocněním, onemocněním vyvolaných Haemophilus influenzae typu b a proti chřipce u vybraných, chronicky nemocných, rizikových skupin pacientů, a to bez ohledu na věk.

Nově se ze zdravotního pojištění hradí očkování proti pneumokokovým onemocněním lidem starším 65 let

Závěr

Jaký je váš názor na očkování? Považujete jej za nezbytné, anebo se domníváte, že by se některé vakcíny nemusely dnes již aplikovat? Mají vaše děti nějaká nepovinná očkování? Pokud ano, proti kterým chorobám? Proč jste se pro nepovinná očkování rozhodli? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.


Převzato z webu JÁRODIČ.CZ 


18.05.2018

Diskuse k článku (max. 650 znaků):


Navštivte také naši hlavní DISKUSI.


Dětská revoluce: CHYBÍ MI TÁTA!


PŘIDAT DO OBLÍBENÝCH
INFO@STRIDAVKA.CZ