HLAVNÍ STRANA
Akcie.net - akcie na internetu
INFORMACE
ČLÁNKY
DISKUSE
ODKAZY
rodič.eu

Nepodléhat bezmoci

Standa Richter


Když se člověk dostane do životní situace, kdy musí řešit rozvod, vždy je to nepříjemné. Pokud jsou v tom děti, je to ještě mnohem horší. A pokud se rodiče o výchově dětí po rozvodu nemůžou dohodnout, tak je to katastrofa. Upozorňuji, že samozřejmě největší pro děti.

Postupem času přibývá mužů, kteří nechtějí být jen přispěvateli na své děti, ale stojí o to své děti i po rozvodu vychovávat. Mají zájem o střídavou péči. V naší republice jí ovšem úřady a soudy moc nefandí a rády diskriminují muže jako rodiče, přestože zákon říká, že rodiče jsou si rovni. Není to vždy ale prohraný boj, nechce to jen vzdávat a podléhat bezmoci.

Když jsem se dozvěděl, že manželka podala žádost o rozvod, první, na co jsem myslel, bylo, jak strašné to bude pro naší dvouletou dcerku. Od počátku jsem vědět, že chci střídavou péči, přestože mi každý říkal, že v takovém věku dítěte nemám šanci u soudu uspět. Pokud tak budete přemýšlet, tak ji mít opravdu nebudete. Já jsem si řekl, že pro to udělám vše a že nesmím nic podcenit.

Manželka je ještě rok na rodičovské a se slovy, že dcera je ještě moc malá, se střídavou péčí nesouhlasila. I přesto, že jsem jí nabízel finanční výpomoc, dokud nebude chodit do práce. Podal jsem k soudu svůj návrh na úpravu výchovy k dceři. Říkal jsem si, že pasivitou nic nezískám, tak jsem zašel na OSPOD a začal jsem komunikovat se sociální pracovnicí, aby viděla můj zájem o dceru. Ta mi hned řekla, že střídavé péči nefandí. Manželce jsem navrhl mediaci, že by nám to mohlo být nápomocno v nalezení řešení. Manželka nesouhlasila, tak jsem s ní o tomto začal komunikovat přes e-mail a do kopie jsem dával sociální pracovnici z OSPODu. Ta manželce nakonec domluvila, aby to se mnou absolvovala, že by k tomu v budoucnu stejně došlo. Mediace ale nepomohla, protože manželka řekla, že se na ničem domlouvat nechce.

Nebudu popisovat domácí dusné prostředí, protože jsme stále bydleli ve společné domácnosti. Ve chvíli, kdy jsem dostal předvolání k soudu a s ním manželčin návrh, tak jsem zjistil, že chce přesvědčit soud i lživými informacemi. Neváhal jsem a vše jako dceřina lékaře, finanční instituce apod. jsem začal objíždět a písemně si nechával potvrdit opravdovou situaci. Manželce jsem sdělil jen, že její lži jdou vyvrátit, ale o svých konkrétních krocích jsem jí nic neříkal. Již dva měsíce před soudem jsem manželce řekl, že jsem si v práci domluvil dva dny v týdnu home office, a že trvám na rozdělení dní, kdy budu trávit čas s dcerou já a kdy ona. Takže jsem s dcerou byl dva dny v týdnu a jeden den o víkendu. Manželce se to nelíbilo, ale já jsem si za tím stál a začal jsem to tak praktikovat.

Týden před soudním jednáním, při návštěvě sociální pracovnice, manželka přišla s návrhem na její výhradní péčí s rozšířeným stykem s dcerou pro mě. Dokonce navrhla krom víkendů 1 x za 14 dní i v druhém týdnu 2 x 24 hodin. Nepřistoupil jsem na to s tím, že již je to týden do soudu a že nechám rozhodnutí až tam.

Před začátkem soudního jednání, když jsem řešil nějaké věci s mojí právničkou, jí volala právnička mojí manželky, že nám chtějí navrhnout dohodu. Dohoda zněla: výhradní péče matky s rozšířeným stykem otce. Otec 3 dny v týdnu, matka 4 dny a 5000,- Kč alimenty. Nesouhlasil jsem s tím, že dny mi vyhovují, ale že trvám na střídavé péči. S tímto jsme šli do soudní síně. Když soudkyně začala jednání, manželčina právnička poprosila o přerušení, že chce mluvit se svou klientkou a protistraně nabídnout dohodu. Je mi záhadou, jak jsem to dokázal, ale konečný verdikt soudu zní: střídavá péče týden - týden, já alimenty 4000,- Kč, manželka 750,- Kč. Sociální pracovnice a soudkyně to posvětily a obě strany se zřekly možnosti odvolání. Obrovský úspěch na první stání u soudu.

Chci se o toto podělit, protože opravdu nejdůležitější je nepodléhat bezmoci. Zpočátku jsem to tak taky cítil, ale hodně mi pomohl i citát z mého oblíbeného filmu Sedm let v Tibetu:

Kvůli problému, který má řešení, se nemá cenu trápit, a problém, který řešení nemá, tomu trápení nepomůže.

Přeji hodně síly.


11.04.2012
Sdílet

Diskuse (max. 650 znaků):
Právní poradna Střídavky


PŘIDAT DO OBLÍBENÝCH
INFO@STRIDAVKA.CZ