HLAVNÍ STRANA
Hodina změny - diskuse o potřebných změnách
INFORMACE
ČLÁNKY
DISKUSE
ODKAZY
rodič.eu


Jak se zbavit zlozvyku aneb Nedloubej se v nose

JáRodič.cz


Mnoho lidí mělo či má nějaký zlozvyk. Někdy se jedná o společensky vcelku přijatelný zlozvyk, jindy o naprosto nepřijatelný zlozvyk. Co si budeme namlouvat, není vůbec lehké se zlozvyku zbavit. Situace je samozřejmě ještě mnohem obtížnější, pokud je třeba bojovat se zlozvykem u dítěte. A právě na toto téma bude náš dnešní příspěvek. Příjemné čtení.

Dětské zlozvyky

Za dětský zlozvyk se obecně považuje to, co má dítě potřebu neustále dělat a zároveň je to nevhodné, respektive vybočuje to ze společenských norem. Zlozvyky vznikají zpravidla jako důsledek stresu či nějaké neobvyklé situace, která v dítěti vyvolala pocit nejistoty, strachu, stres a nervozitu. Zlozvyk provádí dítě nevědomky. Přináší mu uklidnění, zmírní napětí a nejistotu. Některé zlozvyky jsou víceméně neškodné, jiné jsou natolik nevhodné, že je třeba je co nejdříve řešit. V některých případech odezní postupem doby samy.

Dloubání v nose

Dloubání v nose (odborně rhinotillexomania) je u nás považováno za společensky naprosto nepřijatelný (skoro až odporný) zlozvyk. Možná proto překvapí, že ne všude ve světě je tento zlozvyk považován za špatný (například v Latinské Americe).

Pozitivní je, že tento zlozvyk není aspoň zdraví škodlivý. Objevily se dokonce i názory, že je vlastně zdraví prospěšný.

Důvody dloubání v nose

Důvody jsou různé. K těm nejčastějším patří:

  • Stres, nepohoda
  • Nuda
  • Nespokojenost
  • Potřeba vyčistit si nos - odstranit si něco, co v nose překáží

Jak dítě zlozvyku zbavit

  • Povídejte si s ním o zlozvyku – vysvětlete mu, proč se nemá v nosu dloubat
  • Motivujte dítě – fajn je stanovit si nějaký cíl/termín; může být i nějaká odměna
  • Posilujte sebevědomí dítěte
  • Upozorňujte dítě, že dělá to, co nemá
  • Zajistěte, aby dítě mělo čistý nos – zvlhčování vzduchu, používání mořské vody, pravidelné smrkání a podobně
  • Pokud se nedaří, zkuste se s dítětem aspoň dohodnout, že tento zlozvyk bude praktikovat jen v soukromí – například v koupelně či v dětském pokoji.

Závěr

Máte vy či někdo v rodině nějaké zlozvyky? Jsou společensky přijatelné? Pokud ne, jak je řešíte? Uvědomujete si svůj zlozvyk, anebo vás na něj vždy někdo musí upozornit? Snažíte se jej odnaučit? Co pro to děláte? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.


Převzato z webu JÁRODIČ.CZ 


25.05.2018

Diskuse k článku (max. 650 znaků):


Navštivte také naši hlavní DISKUSI.


Dětská revoluce: CHYBÍ MI TÁTA!


PŘIDAT DO OBLÍBENÝCH
INFO@STRIDAVKA.CZ