HLAVNÍ STRANA
Akcie.net - akcie na internetu
INFORMACE
ČLÁNKY
DISKUSE
ODKAZY
rodič.eu

I špatné rozhodnutí soudu se dá zvrátit

Stridavka.cz


O výchovu 4letého syna, jehož matka mu rozbila rodinu, se oba rodiče dělili v poměru: 8 dní matka, 6 dní otec. Obvodní soud pro Prahu 10 přesto rozhodl o svěření dítěte do výlučné péče matky a zkrácení styku s otcem. Soudkyně Jiřina Horáčková k tomu použila "odůvodnění", které mnozí jistě znají z jiných případů. Možná jej takové soudkyně opisují jedna od druhé:

1. Matka o nezletilého od září 2009 pečuje a v její péči o něj nebyly shledány žádné závady, takže ponechání nezletilého v její péči respektuje zásadu stálosti výchovného prostředí nezletilého.

2. Soud neshledal důvody pro střídavou výchovu vzhledem ke vzájemným rozporům a problematické komunikaci rodičů, kterou znalci doporučili řešit ve vztahové poradně.

3. Soud neshledal důvody ke svěření dítěte do výchovy otci s ohledem na zásadu stálosti výchovného prostředí a také útlý věk nezletilého.

Tyto "důvody", nad kterými se můžeme jen pousmát, otec kvalifikovaným způsobem vyvrátil v podaném odvolání. Zajímavé je, že na rozdíl od prvostupňového řízení se otec při odvolání zastupoval sám, tedy bez pomoci právního zástupce.

Odvolací soud pak rozhodl o svěření nezletilého do střídavé výchovy obou rodičů.

Tento případ je dobrou ukázkou toho, že přes nevůli druhého rodiče, OSPOD i prvoinstančního soudu lze dojít k rozhodnutí, které zachovává dítěti péči obou rodičů. Zde se to podařilo již na úrovni odvolacího soudu. V některých případech je nutné jít dál, podat stížnost k Ústavnímu soudu, k Evropskému soudu pro lidská práva, nebo začít na novo opakovaným návrhem k prvoinstančnímu soudu. Je třeba postupovat systematicky a důsledně, používat kvalifikovanou argumentaci. Výsledek sice není nikdy úplně jistý, ale vaše šance se tím významně zvýší.

Určitým vodítkem k tomuto postupu může být i náš článek JAK ZÍSKAT STŘÍDAVOU PÉČI?


OTEVŘÍT TEXT ROZSUDKU (730 kB)


06.09.2011
Sdílet

Diskuse (max. 650 znaků):
soudci.info - info o opatrovnickém soudnictví


PŘIDAT DO OBLÍBENÝCH
INFO@STRIDAVKA.CZ