HLAVNÍ STRANA
Akcie.net - akcie na internetu
INFORMACE
ČLÁNKY
DISKUSE
ODKAZY
rodič.eu

Chat s Petrem Cihlářem, tatínkem se střídavou péčí - část 1.

Stridavka.cz


V neděli 28.3.2010 jsme poprvé na Střídavce vyzkoušeli on-line chat se zajímavou osobností. Premiérovým hostem byl pan Petr Cihlář, otec pětiletého Matěje. Pan Cihlář pečuje už několik let o svého syna ve střídavé péči spolu s jeho matkou, a to přes její odpor. O tomto příběhu jsme nedávno psali v článku STŘÍDAVKA FUNGUJE I PŘI ROZBROJÍCH RODIČŮ.

Rozhovor se nakonec protáhl na celé dvě hodiny. Pokud jste se jej nemohli zúčastnit přímo, přinášíme vám na pokračování alespoň výběr zajímavých otázek a odpovědí (a to v pořadí, jak se v chatu objevily). Další on-line chaty připravujeme, oznámíme je opět v předstihu na stránce DISKUSE.


Lombard: Akú máte skúsenosť vôbec s komunikáciou so ženskou verejnosťou? Muži medzi sebou rozprávajú o striedavce a ženy o tom, ako to veľmi škodí deťom...

Petr_Cihlar: Komunikace s ženskou veřejností? Nerozlišuju lidi na barevné, chudé, bohaté, ženy a muže, ale na lidi slušné a neslušné a mnoho stupňů mezi, nic není černobílé ;-) Střídavá péče může škodit ženskému egu, ne dětem. Děti ze střídavé péče profitují, i když přináší jistá úskalí, zisk mnohonásobně převyšuje ztrátu, výhody pro dítě převažují.

Lombard: Aký je postoj Vášho okolia k tomu, že máte dieťa v striedavce? Snažím sa tiež o striedavku, známe kamarátky, matky ma povzbudzujú, aby som to nevzdal. Domnievam sa, že kamarátky matky, mojej ex, si myslia presný opak. Preto ma zaujíma, aké reakcie má Vaše okolie v situácii, že už realizujete striedavku.

Petr_Cihlar: Chtěl jsem pro svoje dítě to nejlepší, kdyby bylo nejlepší zůstat s matkou, zůstal by s matkou, studoval jsem střídavku podrobně předem. Moje okolí si mne za to víc váží, jsem pro ně bohužel exot, myslím za to, že mám střídavou. Mnoho lidí to ani neví, jsem pro ně otec na procházce s dítětem :-)

E_T_: Měnil jste zástupce, proč?

Petr_Cihlar: Nikdo mne nechtěl zastupovat, že je to zbytečné, že nemám šanci. Vše jsem si vyřizoval sám, na prvním jednání jsem byl sám, soudce mně vynadal. Pak jsem tam byl s mladou advokátkou, která podepisovala, co jsem napsal a dělala, co jsem řekl. Na poslední jednání jsem si našel advokátku, která mi byla doporučena, ale nebyla tam asi moc platná, jen aby si ke mně moc nikdo nedovoloval :-)

martin: Koukal jsem na rozsudek - není tam žádné přesné vymezení kdy a kde si máte dítě předávat. Ani nejsou upraveny svátky, prázdniny apod. Je to tak, nebo jsem něco přehlédl?

Petr_Cihlar: V rozsudku to není specifikováno, soudce vychází z toho, že rodiče musí spolupracovat a domluvit se.

martin: A neotevírá to prostor pro různé tahanice a dohady? S kým budou Vánoce, jak o prázdninách? Dohodnete se bez problémů na všem?

Petr_Cihlar: Otevírá to prostor pro tahanice a dohady, a to velmi. Například z rozsudku nejde ani vyčíst, kde se má dítě předávat. V tom jsme měli problém. Bývalá si myslela, že jí budu syna vždy vozit do jejího bydliště a zase si pro něho jezdit. Kvůli tomu jsme uzavřeli dohodu na OPD o předávání ve školce. Na Vánocích a svátcích se dohadujeme těžko, ale důležité je, že je střídavá. Vánoce vycházejí několik let na týden s matkou. Ona mi ho dávat nechce, lže a kroutí se, že jsou daleko na horách, a tak. Tak si děláme Vánoce o týden později, dárky jsou levnější :-) Občas se jí zeptám před svědky, třeba jestli mi ho nechá na Velikonoce několik hodin, ať si sama vybere čas. Jí je pak blbý nevyhovět.

striedavastaros: V čase, keď nie je matka s dieťaťom (práca, služobka, iné povinnosti bez prítomnosti dieťaťa...) a je jej týždeň, ako sa môžete stretávať so synom?


Petr_Cihlar: Když je matčin týden, kontakt se synem mi zamezuje. Dokonce, když se zastavím za synem ve školce, která je 100 metrů od mé práce, tak si stěžuje na OPD a ředitelce školky. Nenechá mi synovi ani zatelefonovat, neexistuje, abych ho kontaktoval. Dal jsem mu starý mobil, co vypadá jako hračka, a naprogramoval mu tlačítka: 1 - tatínek, 2 - maminka, 3 - babička, 4 - strejda. Když může a chce, zavolá mi, ale prakticky to nedělá, protože bývalá ho podporuje spíš v tom, aby telefon vypnul a nepoužíval. Nicméně když je se mnou, ona mu asi 1x týdně zavolá, nebo on jí, já mu v tom nebráním, naopak ho v tom podporuji.

striedavastaros: matka Vám bráni cez jej týždeň so synom aj telefonovať a skypeovať?

Petr_Cihlar: Ano, ona mi brání ho kontaktovat, nesnáší to. Řekla mi kdysi, že mi sebere dům a dítě. Že nejlíp udělám, když mu nebudu telefonovat, protože by měl na mne co nejdřív zapomenout a netrápit se. To bylo v době, kdy odešla z domu, nevěděl jsem, kde jsou a volal mu, neměli jsme střídavou péči ještě.

E_T_: Děkuji. Já už mám odpovězeno, takže další mé dotazy jsou podružné. CO bylo zásadním argumentem PROTI střídavce ve Vašem případě, který se Vám podařilo vyvrátit a JAK?

Petr_Cihlar: Argumentem proti střídavé bylo, že nejsme schopni se domluvit a jsou mezi námi konflikty, dále, že je v Evropě standardem, že dítě je s matkou, dále, že neumím vařit. Soudce řekl, že se to dnes už dá řešit jinak to vaření, že to je podružné. Ke konfliktům, spisům od policie jsem sdělil, že to jsou z 90 % nesmyslná hlášení mojí ženy proti mně, že se ženou já žádné konflikty nemám, a že je to z její strany účelové. Soudy
jindy spíš hledají důvody, proč střídavá ne. Tento soudce byl efektivní, kéž by takový byl každý, měl jsem štěstí. Rozsudek má být jasný a stručný, bylo rozhodnuto na třetím jednání. Žádná věda, tak by to mělo být. Oba rodiče jsou způsobilí a mají zájem, střídavá a nazdar.


POKRAČOVÁNÍ


04.04.2010
Sdílet


Reklama:


PŘIDAT DO OBLÍBENÝCH
INFO@STRIDAVKA.CZ