HLAVNÍ STRANA
Akcie.net - akcie na internetu
INFORMACE
ČLÁNKY
DISKUSE
ODKAZY
rodič.eu

Chat s Janou Kolářovou nejen o střídavce - část 1.

Stridavka.cz


V neděli 16.5.2010 jsme pokračovali v sérii on-line chatů. Tentokrát s Janou Kolářovou, ženou, která má dlouholeté zkušenosti s výlučnou i střídavou výchovou. Na Střídavce publikovala článek SMYSL MAJÍ STŘÍDAVKA I TABULKY.

Z rozhovoru přinášíme nejzajímavější otázky a odpovědi:


stridavka: Vítáme hosta - paní Janu Kolářovou. Představíte se nám trošku na úvod?

janina: Je mi 46 a jsem rozvedená, o naši dceru manžel nemá zájem, má svou rodinu. Co se týče přítele a jeho střídavky, tam byl problém s bývalkou, že mě neakceptovala.

stridavka: Jak dlouho jste se podílela na střídavce?

janina: Na střídavce jsme byli 6 let, to bylo Vandě 5 let, dneska je jí už 12 let.

Allan: Problémy a naschvály z jedné strany jsou realita. Jste pro variantu soudem nařízené střídavé péče v zájmu dítěte (dětí), i když jeden z rodičů je proti této péči?

janina: Ano, jsem pro nařízení střídavky, ale stejně se pak musí domluvit ti dospělí. Je to hlavně o tom, jací jsou ti rodiče lidé a jak byly oni sami vychovaní... Ty děti se v tom samy plácají, je to hlavně na rodičích. Bezprostředně po rozchodu je domluva těžká, ale po čase to jde... ovšem jen mezi rozumnými lidmi. Děti nechápou, co se kolem nich děje, ale přebírají si to, to mi věřte...

petr: Jak Vanda 6 let střídavé péče sama hodnotí? Jak to zvládala?

janina: Nevím jak to Vanda hodnotí, už s ní nejsem ve styku, ale myslím, že jsem jí předala hodně dobrého, třeba lásku ke koním, a to slyším ráda. Ona to zhodnotí, až bude velká...

petr: Chovaly se děti při střídavé podivně oproti vrstevníkům?

janina: To bych neřekla, ale brzy se naučí jaksi proplouvat mezi těmi dospělými.

JTR: Jak, paní Jano, postupovat v případě, že matka absolutně žádným způsobem nekomunikuje, vůbec žádným? Například dnes jsem předával dceru matce, ovšem vůbec nevím komu jsem jí předal.


janina: To je hodně smutné, když matka nekomunikuje, je to špatný vzor pro děcko. Zkuste jí napsat mejl, nebo dopis... A má ta žena své rodiče? Zapojte je do toho, ať komunikuje, ať jí domluví.

JTR: Dopisy se vracejí, komunikace není tedy žádná, a to ani v krizových situacích. Své rodiče má, pro ty jsem pochopitelně zločinec určen k likvidaci. Její maminka se nikdy nesmířila se sňatkem dcery se mnou. Představa byla spojení gruntů, což těžko šlo s klukem z města.

janina: Staří rodiče se nemají mezi mladé plést, nadělají jen paseku. Její matka je asi generál a musí být po jejím, to jsou hrozné povahy... Je to hloupé, takové čoro kolem dětí, zvyknou si být středem pozornosti, ale takovým nevhodným způsobem. Buďte trpěliví oba.

JTR: Dcera je zmanipulovaná, což není nic vyjímečného, dokonce je prokázán u ní SZR, např. když jí v pátek přebírám, sedne si před domem do auta dozadu, za dvě ulice už jde ale dopředu. Tchyni jste odhadla, paní Jano, přesně.

janina: To je špatně, že se dcera učí hrát takové komedie. Chovejte se normálně a nepřistupujte na ty jejich "hry". To je nejhorší pro děti, že musejí dělat to, co se od nich čeká, aby je ti dospělí akceptovali. Učí se tak přetvářce na všechny strany a manipulaci, to je špatně. Ti dospělí to komplikují svou sobeckostí, nebo zájmy. Děcko moc dobře vycítí, kdo to s ním myslí dobře. Komunikujte se svými dětmi, ale obratně :o)

petr: Paní Jano, tlačili jste někdy nějak na protistranu, když nebyla domluva? Nebo vždy byla?

janina: Snažila jsem se kontaktovat matku Vandy, ale nestála o to a řekla vždycky přítelovi, ať ji neotravuju, že Vanda je jejich dítě a že do toho nebudu kecat :o) Vandy máma se mnou komunikovala přes přítele, ten si s tím nevěděl rady, nedokázal to nějak rozseknout. Můj bývalý manžel se mnou nekomunikuje dodnes, komunikuji s jeho novou ženou, ta je moc fajn, naše děti bereme jako sourozence. Pánové, co já bych za to dala, kdyby se otec mé dcery zajímal. Máte můj obdiv, opravdu.


POKRAČOVÁNÍ


27.05.2010
Sdílet


Reklama:


PŘIDAT DO OBLÍBENÝCH
INFO@STRIDAVKA.CZ