HLAVNÍ STRANA
Akcie.net - akcie na internetu
INFORMACE
ČLÁNKY
DISKUSE
ODKAZY
rodič.eu

Chat o střídavce s maminkou Janou Pužmanovou - část 1.

Stridavka.cz


V předvánoční nedělní večer 18.12.2011 byla hostem našeho pravidelného CHATU paní Jana Pužmanová. Maminka, mající dvě své děti ve střídavé péči. Z chatu vybíráme:


stridavka: Vítáme našeho dnešního hosta, paní Janu Pužmanovou (přihlášená jako Jana). Je to maminka, která má osobní zkušenost se střídavou péčí. Můžete jí klást své otázky.

kamikadze1: Dobrý večer, Jano, chtěl jsem se zeptat, co ženě pomůže přijmout střídavku jako nejlepší možné řešení pro střídavou péči a zda máte nějaké osobní zdůvodnění, proč se tomu matky tak často brání. Nechci paušalizovat, ale tam, kde je nebo není nařízena, to ženy často vidí jako nějakého strašáka a já vůbec nerozumím tomu, co je vede k jejímu negativnímu vnímání... Je to jakýsi mateřský pud, který u nich funguje nějak jinak než otcovský pud u nás mužů...?

Jana: Takže, jak je o mně všeobecně známo, já střídavku nejprve také nechtěla. Bála jsem se něčeho, co neznám. Tehdy, před cca 6 lety, o střídavce moc info nebylo. Pak, po naléhání tatínka mých dětí, jsem se pořádně zamyslela a vlastně k souhlasu mě přiměla představa, že by to bylo naopak. Já jsem si to vážně představila. Že bych kluky neviděla než jednou týdně a pak jednou za 14 dní. To bych nedala. Taky si myslím, že na ženy hodně, ale vážně hodně - mé osobní zkušenosti - působí okolí.

cvrcek: Přesně tak - okolí - jsem s Janou ;-)

kamikadze1: Vidíte a my tátové si nejdřív myslíme, že to taky nedáme a pak zjistíte, že žít se dá i s tímhle obrovským břemenem... ale nechci si tu stěžovat... je nás takových celkem dost...

Jana: Kamikadze, já vím. Je to vážně děsný. Klidně si stěžujte, já bych si stěžovala taky, brečela bych jako želva a asi bych se upila nebo někoho ubila. To není žert.

kamikadze1: Je to těžké a dá se to zvládnout i bez pití a pocitů agrese, ale bolest je to občas velká... ono co člověka nezabije, to ho posílí, a ono to skutečně platí...

vencl: Ahojky, ja sa chcem spýtať, ako pri striedavke riešite vianočne sviatky, teda 24.12. ... tiež na striedačku obrok?

Jana: Vánoce řešíme tak, že jednou mám kluky 23. a nemáme Štědrý den, a příští rok jsou zase 23. u táty a 24. u nás. Zkrátka na střídačku. A se Silvestrem je to stejně.

cvrcek: Jestli mohu - mám tři děti, dvě z prvního manželství, a zrovna se mi onemocněly, jenže "u táty" na místě, docela se cítím blbě, že je nemohu pohladit stále - ale včera jsem byla za nimi.... jaké máte pocity vy?

Jana: Cvrčku, když jsou kluci, nebo jeden z nich, nemocní u táty, taky to špatně nesu. Samozřejmě jsem totiž ta nejlepší pečovatelka a nikdo jiný tak dobrý čaj s medem neumí!

cvrcek: A chodila jsi za nimi "na návštěvu"?

Jana: Cvrčku, nechodila, nebylo to tak dlouhé, střídáme se po týdnu a pak jsem ho přebrala já. Mám to štěstí, že vše řešíme v relativním klidu a taťka mi ho i přivezl.

kamikadze1: Chci se spíše zeptat, umíte si představit sama u sebe i jinou cestu pochopení přání tatínka Vašeho dítěte, než nátlak skrze svěření dítěte do jeho výhradní péče? Osobně už nevím.

Jana: Kamikadze, moc nerozumím otázce. Zrovna nedávno jsem sdělovala své pocity jedné mamince, která o SV přemýšlí. Říkám to všem na rovinu, tak jak to cítím. Že ho bude mít pořád plný zuby (časem se to obrousí), ale že to dělá pro děti, ne pro sebe.

kamikadze1: Otázka zní, jak přesvědčit matku, aby to pro dítě udělala ;-)

Jana: Jak přesvědčit matku, to opravdu nevím. Co takhle zkusit, jestli by nedala řeč s nějakou ženou, co SV má - a je vcelku spokojená. To je nabídka.

cvrcek: Ještě jednu věc a končím - ptám se, jak se vyrovnáváte s tím, ze když okolo vás např. vaše maminka stále "miluje" vašeho bývalého prvního manžela... a mne shazuje jen proto, že jsem se rozvedla a vzala pro mne báječného manžela... a myslím si, že oba se staráme o děti co nejlépe - cesta do střídavky...

Jana: Okolí je nesmírně důležité. Mě vlastní matka dodnes nepochopila. Co já se nabrečela. Jsem prý krkavčí matka, ONA by děti nikdy nikomu nedala... bla bla bla. Sousedi, kamarádi - to samé. Cvrčku - s prominutím, na maminku se musíš vyprdnout! Jinak to nejde. Ty jsi přesvědčená o tom, co děláš, a že to děláš dobře a pro děti, ne pro maminku.

cvrcek: S tou návštěvou - jsou pro mne ještě trochu malé děti , ale pravda... také přečkám a dobrý... jen jsem chtěla se s někým podělit, že je mi blbě, že zrovna s nima nejsem....

Jana: Jo jo, to znám, jenže oni to snad ani tak neberou, hlavně, že mají svého tátu. Až budou u Tebe, zase budou mít svou mámu a na tátu si ani moc nevzpomenou, hajzlíci.

stridavka: Jano, myslíš, že lidé obecně mají dost informací o střídavé péči? Co by jim pomohlo?

Jana: Osvěta, osvěta, osvěta, sdělování zkušeností. Info nemají. Já si myslela, že ano, a ono houby!

stridavka: Co třeba pomohlo tobě (z informací)?

Jana: Mně z informací nepomohlo nic, protože nic moc nebylo. Warshak mi v té době lezl na nervy, protože jsem si myslela - v afektu - že protěžuje chlapy! Já si to všechno musím odžít na vlastní kůži, oddřít, mít vlastní zkušenosti. Taky jsem si myslela, že to vydrží jen chvilku. Že to taťka nedá déle než 3 měsíce :-)

kamikadze1: Jano, a za nabídku moc děkuji, zkusím to matce nadhodit v rámci rodinné terapie.

Jana: Kamikadze, klidně nadhoď. Vážně s tím nemám problém. S tou maminkou jsme si pěkně popovídaly a vypadá to, že do SV půjde. Ale pozor, to není moje zásluha - ptala se i jinde. Já jen předala zkušenosti.

cvrcek: I já občas potřebuji poradkyni ;-)

Jana: Kontakt klidně přes Střídavku.


POKRAČOVÁNÍ


21.12.2011
Sdílet

Diskuse (max. 650 znaků):
Právní poradna Střídavky


PŘIDAT DO OBLÍBENÝCH
INFO@STRIDAVKA.CZ